۱۳۸۷ مهر ۳۰, سه‌شنبه

شکرخواری خبرگزاری فارس با وقاحتی مثال زدنی

وقتی که بی اساس ترین شایعات - اگر مقبول سیاستمداران این مرز و بوم باشد - جای درست ترین حقایق را می گیرند، و وقتی که دستگاههای عریض و طویل خبرگزاری های حکومتی ایران به خبرسازی و شایعه پراکنی مشغولند، نتیجه اش همین افتضاحی می شود که امروز خبرگزاری فارس به بار آورد. البته خبرگزاری فارس کمی بدشانس بود وگرنه همفکرانش در ایرنا و کیهان، روزی 100 تا از این دسته گلها به آب می دهند و آب هم از آب تکان نمی خورد.
سالها پیش و در جریان حملهء آمریکا به عراق (به بهانهء اشغال کویت) خبری نقل محافل شد مبنی بر اینکه کشورهای عربی 8000 زن را برای خوشگذرانی سربازهای آمریکایی به عربستان گسیل کرده اند و جالبتر این بود که این خبر به کرات از زبان مسئولین ما شنیده می شد. مسئولینی که نظراتشان گواه این بود که نه عربستان را به خوبی می شناسند و نه از احساس کشورهای عربی به آمریکا چیزی می دانند. آن موقع آن خبر را با چنان آب و تابی هم نقل می کردند که تقریبا همه باورشان شده بود.
پس از چندی که معلوم گردید که منبع این خبر یک مصاحبهء خیابانی در کشور پاکستان بوده، آب هم از آب تکان نخورد.
خبرگزاری فارس هم به باورش آمده که دوره، همان دوره است. خبری ساعت 10 صبح امروز (29 مهر) روی خروجی خبرگزاری فارس دیده می شود که گواهی بر ترور رئیس موساد می دهد. منبعش را هم پایگاه صهیونستی فیلکا ذکر می کند که دیگر جای تردید نباشد و برای تقویت صحت این خبر اضافه می کند که:

«فيلكا از طريق روابطي كه در موسسه لرزه‌نگاري دارد، اعلام كرده كه لرزشهاي خفيفي در پايتخت اردن به ثبت رسيده كه از وقوع انفجاري در اين مكان خبر مي‌دهد.»

در پایان هم تحلیل خود را این گونه بیان می کند که:

«ابهامات زيادي كه در موضعگيري اسرائيلي‌ها در برابر اين موضوع به چشم مي‌خورد و سكوت كامل رسانه‌ها، نشان از آن دارد كه حادثه‌اي بزرگ به وقوع پيوسته است كه اعلام نشدن آن براي حفظ امنيت ملي اردن و
محافظت از روحيه شهرك‌نشينان صهيونيست ضروري به نظر مي‌رسد.»

بعد که کم کم گند قضیه در می آید ساعت 17:30 خبر از عملیات روانی موساد در اعلام جعلی یک خبر می دهد. ناگهان همان پایگاه صهیونستی فیلکا که ساعاتی پیش صلاحیت این را داشت که مرجع یک خبر باشد می شود وبلاگی بی ارزش که در زیر مجموعهء بلاگ اسپات فعال است و از سوی شخصی در کانادا به روز می شود. سپس ذکر می کند که :

« پيگيري‌هاي خبرنگاران فارس از منابع مختلف و در كشورهاي منطقه حاكي از آن است كه چنين حادثه‌اي رخ نداده است.»

و به روی مبارک هم نمی آورد که خبرنگاران دلیر فارس قبل از اعلام این خبر کجا بودند؟
چنین اشتیاقی در انتشار خبری مشکوک و سپس تکذیب وقیحانهء آن، صفت مشخصهء کسانی است که در عصر انفجار اطلاعات هم به روش قرون وسطایی خبررسانی و خبرسازی می کنند و با تکیه بر پول بی حساب بستن دهان کسانی که چون آنان نمی اندیشند، حتی ذره ای شعور هم برای خوانندگان خود قائل نیستند. شکی نیست که این داستان همچنان ادامه دارد....


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر