۱۳۸۷ آبان ۱۲, یکشنبه

ماجرای کیف انگلیسی و هدیه های احمدی نژادی

چندین سال پیش سریالی از سیمای جمهوری اسلامی پخش گردید به نام "کیف انگلیسی". سریالی که مهمترین پیامش این بود که در رژیم گذشته غیر از مرحوم مدرس پای هیچ نمایندهء آزادیخواه و مستقلی به مجلس نرسید. سریالی که در آن نشان داده شد که چگونه نمایندگان مجلس در روز تصویب قرارداد نفت بین ایران و انگلیس با یک کیف پر از پول، اهدایی از طرف سفارت انگلستان، با تصویب این قرارداد دین خود را به اربابان انگلیسی خود ادا کردند.
هر چند که امروز نه انگلستان خبری هست و نه از آن رژیم سلطنتی اما پخش مجدد این سریال در واپسین روزهای مجلس ششم، طعنهء آشکار اصولگرایان حاکم در صدا و سیما به اصلاح طلبانی بود که ایستادگی مجلسیان را در برابر یکدست شدن حاکمیت، سند وابستگی شان به عوامل خارجی قلمداد می کردند.
و امروز، پس از گذشت 5 سال از پایان عمر مجلس اصلاحات، داستان کردان و مدارک جعلی و شاهکارهای روزافزونش، اصولگرایان را در کلافی سر در گم گرفتار کرده که شاید در این بزنگاه تاریخی پخش 3 بارهء این سریال خالی از لطف نباشد.
داستانی که با ادعای داشتن مدرک دکترا برای وزیری آغاز گشت که حتی مدرک لیسانس او هم زیر سوال است و در ادامه حمایتهای عجیب و غریب رئیس دولت از وی، راه اندازی وبسایت حمایت از کردان، تماسهای مکرر افراد به ظاهر ناشناس با نمایندگان مجلس برای باز پس گیری امضای استیضاح و در نهایت شاهکار اهدای 5 میلیون تومان به نمایندگان از طرف وزارت کشور (به بهانهء کمک به مساجد). مجموعهء این عوامل این استیضاح را به مهمترین استیضاح پس از انقلاب -پس از استیضاح بنی صدر- تبدیل کرد.
اگر ماجرای کیف انگلیسی برگ سیاهی از پروندهء تاریخ معاصرمان بدانیم، باید گفت که تاریخ در شرف تکرار است. امروز کیف انگلیسی جای خود را به قطعه چکی داده است که هر چند شاید این بار بوی لندن نمی دهد اما بوی عطر کسی به مشام می رسد که هالهء نور بر سر دارد و ماجراجویی هایش را پایانی نیست.