۱۳۸۸ بهمن ۲۳, جمعه

درسی از 22 بهمن 88

یک جنبش اعتراضی بدون ارتباط درست و معنی دار با رهبران خود، جنبش نیست، چیزی در حد یک شورش کور خیابانی است که زودتر از آنچه که تصور شود به خاموشی می گراید. باید یاد بگیریم که جنبش، رهبر می خواهد، سخنگو می خواهد و اتفاقا هر کسی صلاحیت دارا بودن این عناوین را ندارد.
ماحصل شعار عوام پسندانهء "این جنبش رهبر ندارد و مردم راهبران این حرکت هستند" این شد که جنبش سبز صاحب دهها رهبر شد که بسیاری از آنان به دلیل هزاران کیلومتر دوری از مردم و به دلیل فقدان ارتباط درست و موثر با رهبران اصلی جنبش، چنان در محاسبات خود از توان جنبش ومخالفانش دچار توهم شدند که سخن از آکسیون نهایی در روزی به میان آوردند که ترافیک سنگین جاده های شمال، نشان از عزم جدی مردم برای تفرج در این روزهای تعطیل داشت و اراده ای برای به ثمر رساندن آکسیون نهایی نبود.
نتیجهء قهری بالا بردن سطح خواسته های جنبش، انتخاب روشهای پرهزینه، توجیه کردن خشونت به نام دفاع، ریزش فراوان نیروهایی بود که برای پرداخت هزینه در این جنبش، مرزی قائل هستند که محدودهء آن مرز، فقط به چشم کسانی می آید در میان این مردم زیسته باشند و نیازهای امروز جامعهء ایران را درک کرده باشند.
اگر در راهپیمایی 22 بهمن امسال به جای سخن گفتن از آکسیون نهایی و چند تکه کردن مردم و راندن آنها به سمت صدا و سیما و میدان آزادی و بیت رهبری و سرگردان کردن آنها در طول و عرض خیابان آزادی، همه را حول محل حضور رهبران جنبش گرد می آوردیم، جمعیتی داشتیم، منسجم، یکدل و یکصدا، که هم لرزه بر اندام حاکمان می انداخت و هم در فردای چانه زنی رهبران جنبش، برگ برندهء آنان محسوب می گشت.
اما وقتی که در این گردهمایی بزرگ، خاتمی در محاصرهء مخالفان، توان پیاده شدن از ماشینش را هم نمی یابد، وقتی که کروبی، به جای احاطه شدن توسط هوادارانش، به احاطهء گازهای اشک آور لباس شخصی ها در می آید، وقتی که موسوی در هیاهوی خیابانها، هوادارانش را نمی یابد، و در همان حال خبر از درگیرهای پراکنده از ونک و رویای اسب تروا در میدان آزادی و پرسه زدن هواداران در خیابان آزادی می رسد، ما را به این مهم می رساند صلاحیت سخنگویی و ارائهء تاکتیک برای جنبش سبز را به بد کسانی سپرده ایم.
وقتی که میرحسین موسوی از شرکت در راهپیمایی با حفظ هویت سخن می گوید، وقتی که همهء احزاب اصلاح طلب از به همراه آوردن نماد سبز سخن می گوید، وقتی که مهدی کروبی از حضور خود در میدان صادقیه خبر می دهد، این کدام مرجع ذیصلاح است که حامیان جنبش را به حضور در میدان آزادی با لباس بسیجیان و افسانهء اسب تروا فرا می خواند؟
این کدام مرجع ذیصلاح است که به خود حق ارائهء تاکتیکی می دهد که با همهء راهبردهای رهبران جنبش سبز در تنافر است؟
آیا در این بازار پر هیاهو، که هر کسی از هر سو خواهان کشاندن این جنبش به مسیر دلخواه خویش است، راه برای دستگاه اطلاعاتی کودتا فراهم تر نیست که با توجه به توان بالایش برای سازماندهی، در لباس جنبش سبز برایمان ارائه مسیر کند و فردای 22 بهمن به ریش همهء ما رهبران جنبش بخندد؟
آیا زمان آن نرسیده که به جای گوش سپردن به هر کس و نا کسی، سعی در یکدل و یکصدا کردن جنبش و کم کردن فاصلهء راهبران و بدنهء جنبش نماییم؟

۲ نظر:

 1. لطفا اگه امكانش رو داري تو بالاترين انعكاس بده

  از 15 اسفند تا بهار پيروزي وارد فاز جديدي از مبارزه مردمي خواهيم شد /سنديكاي كارگران شركت واحد اتوبوسراني تهران و حومه

  بعد از حضور سبزها در 22 بهمن از 15 اسفند تا بهار پيروزي وارد فاز جديدي از مبارزه مردمي خواهيم شد ايجاد ترافيك سبز هر روز عصر به سمت ميدان انقلاب . از همين امروز اطلاع رساني را در خارج از فضاي اينترنت آغاز كنيم .

  http://shorayesabz.wordpress.com/

  پاسخحذف
 2. بر درخت تنمومند جنبش سبز این کهنه دیار ،گلهای گو نا گونی به بر نشسته است.از زمره این گلها ،طیف متنوع جوانانی هستند ،که تمایل وافری به پیروزی در کوتاه مدت دارند .بدون شک وظیفه ،و رسالت همگی دوستان سبز پیکر ،به این جوانان باید از راه کارهای روشنگری ،نه توجیهی باشد .
  مبارزات پیگیر این جوانان ، طی مدت ۸ ماه جهانیان را شکفتزده نموده ،که همزمان ،شرافت ،شجاعت بر شقاوت پیروز شده .شاید ،تعدادی از این عزیزان جوان من،نمیدانند که چه کارستانی نمودهاند تا امروز .تنها به این بسنده میکنم ،که شما خط بطلانی بر تمامی روزهای ولیتمداران زدید.
  ۲۹ خرداد روزی بود که رهبر را از ارش به فرش آوردید ، تیر، و مرداداش را پاییزی کردید ماه مهر را از او گرفید ،هفدهم آبان ،کارخانه تولید دشمن تراشی ، که طی مدت ۳۰ سال خوراک،دشمن ستیزی تولید میکرد ،به راحتی درش گل گرفتید .چه به روز قدس اش آوردید،و در خاتمه شاهکار ۲۲ بهمن، شاید برای خیلی از دوستان جوان سبزپیکر من ،نا روشن بنظر اید،منتهی به چند فاکتور باید توجه داشت.
  نخست همگی نیروها ،از زمره اپوزیسیون ، و پوزیسیون دعوت به راهپیمای .نمودند ،بنا به گفته خبر گذاری فارس ،بیش از ۵۰ میلیون در سراسر کشور شرکت نمودهاند .
  با یک حساب سر انگشتی به نظر میرسد که ان ده میلیونی که در انتخابات شرکت نکرده بودند ،۲۲ بهمن تشریف آوردند .مبارک جنبش سبز باد .

  پاسخحذف