۱۳۸۹ اردیبهشت ۲۴, جمعه

تساوی حقوق زن و مرد در فضای مجازی

فیلمی که این روزها در فضای مجازی به سرعت نور منتشر می گردد، برگ زرین دیگری است بر رفتار زن ستیزانهء جامعه ای که مردانش از شعار برابری زن و مرد، تنها ژستش را دوست می دارند. چند وقت پیش که شادی صدر سوزنی به وجدان خاک گرفتهء ما مردان ایرانی فرو کرد، فریاد غیورانهء ما گوش فلک را کر کرد که چرا شادی صدر این همه تلاش مردان ایران زمین را در تحقق تساوی حقوق رنان و مردان نمی بیند.
شادی صدر ما را به جوانی مان، به خانه هایمان، به محله مان و به خیلی جاهای دیگر ارجاع داد تا کمی بیاندیشیم به هزاران علتی که نمی گذارد جامعهء امروز ما محل امنی برای خواهر و مادر و همسرمان گردد، اما ما چنان برآشفتیم که گویا زنان ما در صفحات وبلاگها و بسایتهای اینترنتی تردد می کنند و نه در خیابانهای شهر. انگار که خانه و خیابان و محل کارمان را نمی شناسیم. انگار که دخترانمان در محل دفتر کمپین یک میلیون امضا رشد و نمو می کنند.
این روزها که فیلم دلاوری جوانان غیور محلهء خاوران را همچون صحنه های یک فیلم نیمه سکسی دست به دست می چرخد، ای کاش کمی رگ غیرتمان به جوش آید که چرا شنیدن ضجه های یک دختر، به جای آنکه دل کسی را به رحم آورد، به آن جوانان جسارت تعرض و تجاوز می دهد. جوانانی که بدون شک همگی غیرتمندند و متعصب. مردانی که مهم ترین رسالتشان حفاظت از لای پای خواهر و مادر و دخترشان است.
من نمی دانم این تاریخ و قدمت و افتخار و فرهنگ، کجا باید به کارمان بیاید. لابد این بار هم مقصر دولت هست و حکومت دینی. تا ما ایرانی های همیشه مدعی، درد و نقص و ایرادمان را نپذیریم، گامی از اینجایی که ایستاده ایم جلوتر نخواهیم رفت.

۴ نظر:

 1. لات و اوباش همه جا هست. دیگه شادی صدر چه ربطی داشت. یک مشت حرفها و احساسات صد تا یه غاز. به جای تعمیم دادن یک مشت اوباش به همه مردم. این سوال رو بپرس پلیس کجا بوده.

  پاسخحذف
 2. میرشکاکهای اینترنت سناریو داده اند که این ویدئو کار خود نظام است در جهت توجیه طرح امنیت اجتماعی و طرح عفاف. شاید درست باشد! اما جدای از آن بعید میدانم که ماجرا فقط محدود به آنچه در این فیلم دیده شد باشد. مطمئنا قبل از آن اتفاقاتی رخ داده که منجر به اینگونه حملهء کفتارها شده است. حمله ای که ریشه ای متاسفانه عمیق در فرهنگ مردمانمان دارد.

  این فرهنگ البته فقط ربطی به حکومت 30 سالهء اسلامی ندارد که قبل از آن هم
  بوده, بعد از این هم احتمال اینکه بماند کم نیست!

  خطاب به اپوزیسیون خارج از ایران!

  این ها هم مردم همان ایران هستند, اینها هم مردمی هستند که
  از نگاه بسیاری از خارج نشینان پنهان مانده اند!

  هرچقدر هم بی فرهنگ, هر چه بی سواد و هر چه وحشی هم که باشند, تعدادشان هم که متاسفانه کم نیست, جزو بافت مردم ایرانند. با همین تفکرات ضد زن! با همین تفکرات متحجرانه و تهوع آور!

  ظاهرشان را دیدید؟ تی شرت های رنگارنگشان را دیدید؟
  این ها هم جزوی از جماعت مرد نمای ایرانند!

  همینها هستند که شاید برخی شان حتی طرفدار احمدی نژاد هم نباشند!
  همینها هستند که شاید تعدادیشان حتی دلی هم در گرو جمهوری اسلامی ندارند! اما باورها, اعتقادات, سنتها, رفتارها و
  تعصباتشان با آرمانهای بسیاری از خارج نشینان همخوانی ندارد!

  حال شما برای این جماعت از تساوی حقوق زن بگو و از لیبرالیسم و سکولاریسم! از بدی های ولی فقیه بگو و از انقلاب و از آزادی...

  اینها جماعتی هستند که از چشمانما پنهان مانده اند. جماعتی که بیش از آزادی بیان و تساوی حقوق و حق رای و انتخاب و .... به دانش, به اصلاح و به آموزش نیاز دارند.

  آیا فکر میکنید بستر گسترش آرمانهای لیبرالیسم و سکولاریسم در ایران مهیا است؟ زبان این افراد را آیا میدانید؟ اینان زبان شما را میفهمند؟ همین جماعتند که معادلات سیاسی ایران را به لجن کشیده اند.در این ویدئو, مظلوم فقط آن دو دختر
  نبودند! مردها و نامردهای در تصویر هم قربانیان جهل و کثافتی هستند که دهه هاست بر اذهانشان پاشیده شده و دیگر نقش بسته است

  پاسخحذف
 3. در تأیید سخنان جان عزیز! سه تا مسأله مهم و بی‌ربط را علی با زور سعی می کند به هم ربط بدهد:

  1- یک اتفاق ناگوار فیلم برداری شده
  2- کل جامعه ایرانی مشکل دارند
  3- خانم صدر قبلا این را فهمیده

  نوشته صدر که رسماً پرت و پلا بود. از یک مورد هم نمی شود به کل جامعه تعمیم داد. البته پدیده لات و اوباش هنوز در ایران کاملاً برچیده نشده است مثل همه جای دنیا.

  پاسخحذف
 4. در ضمن من هنوز و بعد از تماشای آن ویدئو, همچنان معتقدم, مقالهء شادی صدر, بیشتر مردستیزانه بود تا زن محور! بیشتر قصد تخریب جنس مخالفش را داشت تا تکریم همجنسانش.
  بیشتر قصد آه و ناله داشت تا بیان صرف واقعیت.

  مثالی که جایی از شما در خصوص ادبیات ما دربارهء زنان و دختران خواندم, قانع کننده نیست چرا که در هر جای جهان و در هر کشور و فرهنگی چنین لحن و گفتاری دربارهء دختران و چیکنها و بیچها جاری است. آنچه بیشتر باید مدظر قرار گیرد, جای خالی مردان در جنبش حق طلبانهء زنان است و عدم اعتماد زنان ایران به حضور مردان در کنارشان.

  پاسخحذف